تبلیغات
حسابداری ، مذهبی ، سیاسی ، فراماسونری ، هنر و ... - حسابداری در گذر زمان

حسابداری ، مذهبی ، سیاسی ، فراماسونری ، هنر و ...
 
«اِنّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّکرَ وَ اِنّا لَهُ لَحافِظون» قرآن کریم سوره حجر آیه 9
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 3 بهمن 1390 توسط محمد درزیان خشکرودی

حسابداری با تمدن بشر همزاد است و به اندازه آن قدمت دارد. تاریخ نخستین مدارک کشف شده حسابداری به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد بر می گردد و همواره همراه با سایر دانشها ودر پاسخ به نیازهای فزاینده بشری رشد و تکامل یافته وبه صورت ابزاری کارآمد درخدمت پیشرفت وتوسعه اقتصادی– اجتماعی جوامع مختلف قرارگرفته و به زبان تجارت تبدیل گردیده است.

 تاریخچه حسابداری

حسابداری داستانی طولانی دارد . ثبت حسابها به تمدنهایی نظیر چین و یونان و مصر باز می گردد . در آن زمان بود که از حسابداری برای نگهداری حسابها و مدارک مربوط به مخارج و دستمزد و مصالح لازم جهت ساخت بناهایی نظیر اهرام ثلاثه استفاده می شد . نیاز به حسابداری از زمان رواج تجارت ، شدت گرفت  

انتشار کتاب ریاضیات « لوکا پاچیولی» ( Luco Pacioli – 1494 ) کشیش ایتالیائی اهل ونیز که موجب گسترش فن دفتر داری دو طرفه یا ( سیستم دوبل Doble  ) در سراسر اروپا گردید . با تولد انقلاب صنعتی در انگلستان ، نیاز روز افزون به حسابداری افزایش چشمگیری یافت.

در قرن نوزدهم با افزایش شرکتهای سهامی نیاز به حسابداری بیشتر احساس می شد . در شرکت های سهامی ، مالکان از مدیران شرکت جدا شدند ، لذا مدیران موظف بودند برای نشان دادن وضعیت شرکتها از سیستم حسابداری استفاده کنند . به دلیل اینکه مدیران همواره تمایل دارند که نتایج عملکرد به نحو مطلوبی نشان دهند لذا جامعه استفاده کنندگان اطلاعات حسابداری ابزارهایی را به کار گرفت که بوسیله آنها این اطمینان به مردم داده شود که اطلاعات واحد تجاری قابل اتکا هستند

در کل تاریخچه حسابداری به سه دوره تقسیم می شود:

.دوره جنینی : ایتالیا -  پاچولی – پدر علم حسابداری  ( معادله حسابداری )

 2.دوره کودکی : انگلستان – انقلاب صنعتی – تاسیس رشته حسابداری 

3.دوره نوجوانی : آمریکا – کامل شدن حسابداری – انجمن استاندارد حسابداری مالی FASB

حسابداری و آینده شغلی آن

حسابداری یک سیستم است که در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی ، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شکل ها و مدلهای خاص انجام می گیرد. تا افراد ذی نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون سازمانی مثل بانک ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند. به همین دلیل فردی که تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا که گزارشهای این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش کافی نمی شود و بیشتر تراز حسابها می باشد. برای مثال یک حسابدار تجربی نمی تواند براحتی بین دارایی کوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی داند که چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت کرد.

 

هدف و ماهیت حسابداری

هدف :

حسابداری یك سیستم است كه در آن فرآیند جمع‌آوری، طبقه‌بندی ، ثبت، خلاصه كردن اطلاعات و تهیه گزارشهای مالی و صورتهای حسابداری در شكل‌ها و مدلهای خاص انجام می‌گیرد. تا افراد ذی‌نفع درون سازمانی مثل مدیران سازمان و یا برون‌سازمانی مثل بانك‌ها، مجمع عمومی سازمان مورد نظر و یا مقامات مالیاتی بتوانند از این اطلاعات استفاده كنند. به همین دلیل فردی كه تحصیلات دانشگاهی ندارد، بیشتر دفتردار است تا حسابدار. چرا كه گزارشهای این دسته از افراد مطابق استاندارد نیست و پردازش كافی نمی‌شود و بیشتر تراز حسابها می‌باشد. برای مثال یك حسابدار تجربی نمی‌تواند براحتی بین دارایی كوتاه مدت و بلند مدت تفاوت قائل شود و یا نمی‌داند كه چگونه باید معاملات ارزی را در دفاتر ثبت كرد.

حسابداری به عنوان یك نظام پردازش اطلاعات، داده‌های خام مالی را دریافت نموده، آنها را به نظم در می‌آورد.

محصول نهایی نظام حسابداری گزارش‌ها و صورت‌های مالی است كه مبنای تصمیم‌گیری اشخاص ذی‌نفع (مدیران ، سرمایه‌گذاران ، دولت و ...) قرار می‌گیرد.

ماهیت :

یك حسابدار متخصص، در آینده می‌تواند مدیر مالی یك سازمان یا شركت گردد یعنی می‌تواند به مدیریت یك شركت ایده بدهد كه منابع موجودش را در چه راههایی سرمایه‌گذاری نماید تا استفاده بهینه كند و یا اگر شركت به منابع مالی جدید نیاز داشت یك مدیر مالی بر اساس دانش آكادمیك خود می‌تواند بگوید كه از چه طریقی باید تامین مالی كرد. و مجموع این فعالیت‌ها خارج از توانایی یك حسابدار تجربی است.

«حسابداری یك سیستم اطلاعاتی است كه با فراهم‌كردن اطلاعات لازم كمك می‌كند تا سرمایه‌گذارها، اعتبار دهندگان، مدیران و دولت نسبت به مسائل اقتصادی بهتر بتوانند، تصمیم‌ بگیرند. برای مثال اگر شخصی بخواهد در یك شركتی سرمایه‌گذاری كند، تمایل دارد كه وضعیت مالی آن شركت و یا نتایج عملیات آن شركت را در طی سالهای قبل بداند. موضوعاتی كه به صورت گزارشهای مالی توسط حسابداران تهیه می‌شود.

«حسابداری به منظور جوابگویی به نیازهای انسان به وجود آمده است. به همین دلیل با گذشت زمان و به موازات گسترش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش پیچیدگی آن ،‌ هدفها و روشهای حسابداری برای جوابگویی به نیازهای اطلاعاتی، توسعه یافته است. چرا كه اشخاص، شركت‌ها و دولت برای تصمیم‌گیری در مورد توزیع مناسب منابع مالی نیاز به اطلاعاتی قابل اتكا دارند كه این اطلاعات را به یاری حسابداری می‌توان به دست آورد. از سوی دیگر انجام سرمایه‌گذاری یكی از مواد ضروری و اساسی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی كشور است و سرمایه‌گذاران نیز از بعد عرضه سرمایه، تا حد امكان سعی دارند منابع مالی خودرا به سویی سوق دهند كه كمترین ریسك و بیشترین بازده را داشته باشد. یعنی به دنبال برآورد ریسك سرمایه‌گذاری‌ها خواهند بود. این در حالی است كه یكی از مبانی اساسی برای محاسبه ریسك بازار شركت‌ها ، استفاده از اطلاعات تولید شده توسط سیستم حسابدای است.

  رشته های مختلف حسابداری

حسابداری به رشته های مجزا و تخصصی زیر تقسیم میگردد:

 1.     حسابداری مالی (عمومی):

 در این رشته كه در واقع زیر بنای  كلیه رشته های حسابداری است و اكثر موسسات بازرگانی از ان استفاده می نمایند , كلیه فعا لیتهای مالی در دفاتر خاص ثبت و در پایان هر دوره مالی, صورتها یا گزارشهای مالی مورد نیاز تهیه می شود .

 2.    حسابداری دولتی :

 چگونگی  ثبت و نگهداری حسابها در موسسات و شركتهای دولتی,دراین رشته از حسابداری مورد بحث قرار می گیرد .

 3.     حسابداری صنعتی ( قیمت تمام شده ) :

 در حسابداری صنعتی, نحوه محاسبه قیمت تمام شده هر واحد محصول در هر یك از مراحل تولید , توضیح داده می شود , از اینرو به حسابداری قیمت تمام نیز معروف است.

 4.     حسابداری مالیاتی :

 در این رشته از حسابداری  در مورد چگونگی تعیین میزان مالیات بر درآمد موسسات و افراد با توجه به قوانین و مقررات مالیاتی مصوب, گفتگو می شود .

 5.     حسابداری بودجه ای :

 حسابداری بودجه ای , چگونگی تهیه و تنظیم بودجه با توجه به نتایج فعالیتهای مالی و مقایسه بودجه تنظیم شده (پیش بینی عملیات مالی آینده ) با نتایج واقعی عملیات مالی را مورد بررسی قرار می دهد, در این رشته, روشهای مختلف تهیه بودجه , آموزش داده میشود .

 6.     حسابرسی:

 حسابرسی عبارتست از بررسی اسناد, مدارك . دفاتر و گزارشات مالی یك موسسه و اظهار نظر نسبت به صحت نسبی آنها , معمولا دو مرحله عملیات حسابرسی در یك موسسه انجام می پذیرد . مرحله اول , حسابرسی داخلی كه توسط حسابرسان عضو موسسه انجام می شود ,  در مرحله دوم , حسابرسی توسط حسابداران مستقل حرفه ای كه وابسته به موسسه نمی باشند. حسابرسی هنوزهم عمده ترین خدمتی است كه حسابداران مستقل ارائه می كنند .اما در حال حاضر ,  كمك به موسسات درحل مسائل مربوط به برنامه ریزی , كنترل و تصمیم گیری كه خدمات مشاوره مدیریت نامیده می شود . از دیگر خدماتی است كه وقت زیادی صرف آن می گردد و در طی سالها توسعه یافته , بخش عمده ای از فعالیت اكثر موسسات حسابرسی را تشكیل می دهد .

 7.     حسابداری سیستمها :

 در این رشته آموزشهای لازم جهت ارائه یك سیستم حسابداری مناسب برای هر موسسه با توجه به نوع فعالیت , كمیت و كیفیت كار و نیز میزان سرمایه آن موسسه داده می شود , سیستم ارائه شده چگونگی گردش كارها را معین می سازد .

 8.     حسابداری موسسات غیر انتفاعی :

 در این رشته از حسابداری , ازسیستم و عملیات حسابداری سازمانهای غیر انتفاعی , مانند موسسات خیریه و موسسات آموزشی صحبت می شود . عامل اساسی در این رشته اتخاذ سیستمی است كه پیروی دقیق مدیریت از محدودیتهای مقرر از طرف قوانین یا اشخاص و افراد تامین كننده منابع مالی موسسه را تضمین نماید .

 9.     حسابداری اجتماعی :

      یكی از جدیدترین رشته های حسابداری است كه جهت اندازه گیری هزینه ها و فایده اجتماعی آنها كه قبلا غیر قابل اندازه گیری به حساب می آمد مورد استفاده قرار می گیرد, یك نمونه از موارد استفاده این رشته را میتوان اندازه گیری الگوی ترافیك بخشهای پر جمعیت یك كشور را نام برد كه دولت می تواند با استفاده از آن , موثرترین نحوه استفاده از منابع حمل و نقل را جهت تسهیل كار تجارت و تامین محیط مناسب زیست برای ساكنین منطقه ایجاد نماید .

 استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری : تصمیم گیرندگان

تصمیم گیرندگان برای اتخاذ تصمیم به اطلاعات صحیح نیازمندند . در واقع ، هدف از نگهداری سوابق حسابداری ، استفاده از آنها در هنگام تصمیم گیری می باشد . از گروههای استفاده کننده اطلاعات حسابداری به شرح زیر می توان یاد نمود :

1.    افراد ( Individuals )

  1. واحد های تجاری ( Businesses )
  2. سرمایه گذاری و بستانکاران ( Investors and Creditors )
  3. موسسات و نهاد های دولتی ( Government Regulatory Agencies )
  4. مقامات مالیاتی ( Securities and Exchange Commision )
  5. سازمانهای غیر انتفاعی (  Nonprofit Organization )
  6. سایر استفاده کنندگان (  Other Users )

هرچند که استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری اقشار مختلف مردم هستند ، ولی می توان آنها را در دو گروه استفاده کنندگان داخلی و استفاده کنندگان خارجی طبقه بندی کرد . این طبقه بندی به ما اجازه می دهد که حسابداری را به دو رشته حسابداری مالی و حسابداری مدیریت طبقه بندی کرد که حسابداری مالی ، وظیفه جمع آوری اطلاعات برای افراد خارج از واحد تجاری را بر عهده دارد و حسابداری مدیریت ، برای تصمیم گیرندگان داخلی اطلاعات فراهم می آورد .

استفاده کنندگان داخلی ( Internal Users )

استفاده کنندگان خارجی ( External Users )

حسابداری مالی ( Financial Accounting )

حسابداری مدیریت ( Management Accounting )

طبقه بندی: حسابداری، 
برچسب ها: حسابداری، حسابداری در گذر زمان، گذر زمان، زمان، تاریخچه، تاریخچه حسابداری، استفاده کنندگان،  


persian gulf

تبادل لینک

خرید بک لینک