تبلیغات
حسابداری ، مذهبی ، سیاسی ، فراماسونری ، هنر و ... - تاریخچه پیدایش نرم افزارهای حسابداری در ایران

حسابداری ، مذهبی ، سیاسی ، فراماسونری ، هنر و ...
 
«اِنّا نَحنُ نَزَّلنَا الذِّکرَ وَ اِنّا لَهُ لَحافِظون» قرآن کریم سوره حجر آیه 9
نوشته شده در تاریخ جمعه 29 اردیبهشت 1391 توسط محمد درزیان خشکرودی

بسم الله الرحمن الرحیم
تحقیقات مستندی در خصوص تاریخچه و چگونگی پیدایش نرم افزارهای
حسابداری و مالی و انواع آنها در

ایران
در این تحقیق و بررسی بدون هیچگونه سؤ نیت و هیچ غرضی و با احترام كامل به تمامی متخصصین و برنامه نویسان و حسابداران و طراحان نرم افزارهای حسابداری و مالی فقط و فقط می خواهیم چند نرم افزار حسابداری را با یكدیگر از لحاظ میزان كارآئی و قیمت آنها مقایسه و بررسی نموده تا انشا الله تمامی دوستان عزیزی كه اگر تخصص های مالی ندارند نسبت به نرم افزارهای حسابداری به اشرافی مطلوب رسیده و با دید باز و آگاهانه نرم افزارهای مایل به طبع خود را انتخاب و تنها دعا گوی ما باشند .

اگر نام نرم افزارها و یا شركتهایی برده می شود صرفا به جهت نقد و بررسی و مقایسه آنها با یكدیگر بوده و نویسنده مطلب به هیچ وجه سؤ نیتی نداشته و اهانتی به آنها ننموده و اتفاقا زحمات همكاران خود را در این عرصه قدر نهاده و دست تمامی زحمت كشان این عرصه ( طراح و برنامه نویسان سیستمهای حسابداری و مالی ) را با كمال افتخار بوسه می زند كه این كمترین قدر دانی از زحمات این عزیزان است :

ابتدا لازم است جوانان عزیز و دوستان گرامی در خصوص تاریخچه به وجود آمدن اولین سیستمها و نرم افزارهای حسابداری رایانه ای تا 2 دهه قبل ( 20 سال گذشته تا حال ) بطور واقعی و مستند آشنا شوید نه آنكه هر فرد و یا هر شركتی برای تبلیغات و جلب نظر دیگران می فرمایند ما اولین هستم وووو ..... و چون هر شركت یا فردی می گوید ما اولین هستیم كه نرم افزار حسابداری نوشته ایم پس كمی به عقب برمی گردیم كه با تحقیق و اسناد و مدارك معتبر تاریخی ببینیم كه واقعیت چیست :

از سال 1360 آغاز می كنیم در آن زمان رشته كامپیوتر در دانشگاهها وجود نداشت و تنها یك مركز آموزشی در تهران به نام مركز كامپیوتر شهید شمسی پور در میدان ونك خیابان برزیل در این رشته دانشجوی آزاد می پذیرفت و آموزش می داد .

از اولین سیستمهای عامل كه كامپیوتر ها و نرم افزارهای رایانه ای را راه می انداخت سیستم عامل Dos استفاده شده و اولین زبانهای برنامه نویسی تحت سیستم عامل Dos كه مورد آموزش و استفاده قرار می گرفت زبانهای cobol / pl1 / fortran و بعد c / pascal و بعد basic و بعد foxpro / quatropro برای برنامه نویسی استفاده می شد .

به علت آنكه زبانهای برنامه نویسی و یاد گیری آنها بسیار دشوار بود متخصصین برنامه نویسی نیز در كشور بسیار اندك و شاید به تعداد انگشتان دست هم نبود .


از آنجا كه كامپیوتر یك وسیله حسابگر سریع و دقیق بود افرادی كه برنامه نویسی می دانستند سعی كردند نرم افزارهایی بنویسند كه در امور حسابداری و مالی از آن كمك گرفته و برنامه هایی بنویسند كه عملیات حسابداری و محاسبات را بیشتر كامپیوتر انجام دهد .


افراد زیادی نرم افزارهای حسابداری مختلفی ابتدا برای ادارات و سازمانهای مختلف نوشتند و بعد سعی كردند این نرم افزارها را به بازار و میان مردم آورده و مشاغل دیگر هم از این نرم افزارها استفاده نمایند .

بطور دقیق نمی توان گفت كه واقعا اولین نرم افزار حسابداری در ایران را چه كسی نوشته و نام آن چه بوده است چون در آن زمان مثل الان نرم افزارها نام خاصی نداشتند و برنامه نویسان آنها هم یا متخصصین بسیار نخبه ای بودند كه نمی شد به راحتی آنها را در كوچه و خیابان دید و شناخت و یا دسترسی به آنها بسیار مشكل بود .


اما به جرات و با تحقیقات موثق متكی به منابع واقعی / می توان گفت كه از اولین نرم افزارهای حسابداری نوشته شده در ایران نرم افزار حسابداری ACC بود كه فقط ( ثبت سند حسابداری و دفتر روزنامه و دفتر كل و دفتر تفصیلی و یك تراز آزمایشی 4 ستونی داشت ) حجم این نرم افزار حدودا 09 / 1 مگابایت بوده و تنها روی یك دیسكت فلاپی جا می گرفت و به رایگان در اختیار همه قرار داشت این نرم افزار حدودا 4 سال بسیار محبوب و مورد استفاده شركتها افراد و سازمان ها قرار گرفت ( هنوز هم بسیاری از حسابداران آن را به خوبی می شناسند ) این نرم افزار حسابداری به زبان Foxbase كه نسخه های ابتدایی زبان برنامه نویسی Foxpro بود
توسط آقای منصور بروجردیان طراحی و برنامه نویسی شده بود .


نام آقای منصور بروجردیان در نرم افزار حسابداری فوق و تاریخ ایجاد و كامپایل فایل های نرم افزار كه در سال 1368 انجام گرفته است ( در سالی كه هیچ نرم افزار حسابداری موجود نبوده ) خود سند بسیار معتبر و گویایی بر این ادعاست كه هنوز هم موجود است .


بعد ها افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر هم وارد عرصه برنامه نویسی نرم افزارهای حسابداری شده و از پیشگامان این عرصه می توان به ترتیب واقعی متكی به اسناد زنده و بسیار معتبر از
نرم افزارهای :

حسابداری مستوفی
- نرم افزار حسابداری چرتكه
- نرم افزار حسابداری برلیان
- نرم افزار حسابداری رایورز
- نرم افزار حسابداری پارس سیستم
- نرم افزار حسابداری پارسا 2000

- نرم افزار حسابداری نوین
- نرم افزار حسابداری ناپال
- نرم افزار حسابداری خیام
- نرم افزار حسابداری شایگان
- نرم افزار حسابداری رایانگان فردا
- نرم افزار شماران سیستم
- نرم افزار حسابداری آوین تك
- نرم افزار حسابداری سینا پیوند

نام برد .


توضیح مهم : ( اسامی یاد شده بطور مستند و واقعی بوده كه از سال 1370 دارای نرم افزار حسابداری بوده اند و حضورشان در جامعه تایید شده بوده و دارای سوابق درخشان نرم افزارهای حسابداری و مالی هستند كه قطعا تا زمانی كه می خواستند نرم افزار خود را آماده كرده و به بازار ارائه نمایند حتما از 3 سال قبل از این تاریخ وجود داشته اند و مشغول كار بوده اند .

سند زنده این اسامی و استناد آن ماهنامه ( حسابدار ) از انجمن حسابداران خبره ایران شماره 120 در تیر ماه سال 1376 می باشد ) .


نرم افزارهای حسابداری نامبرده شده فوق همگی تحت سیستم عامل Dos نوشته شده و برخی از آنها بعد از مدتی و با آمدن سیستم عامل Windows نرم افزارهای خود را یا با آن سازگار نمودند و یا مجددا آنها را در محیط سیستم عامل Windows بازنویسی كردند .

بطور مستند و واقعی اولین نرم افزار حسابداری كه تحت سیستم عامل Dos بود و مجددا در محیط Windows بازنویسی شد نرم افزار ( حسابداری ناپال ) از شركت ایده آل سیستم بود
و بعد از آن نرم افزار حسابداری رافع و بعد تدبیر و......

پس طبق اسناد و شواهد بسیار معتبر و زنده هیچوقت اولین یا حتی دومین یا حتی پنجمین نرم افزار حسابداری تحت Windows
نرم افزار حسابداری دیگری مثل ( حسابداری هلو / فراپیام / شایگان / حسابرس / رایین / پیوست / تدبیر / هماهنگ /ووو.... ) نبوده است .

و به همین ترتیب و همانطور كه گفته شد شركتها و یا افرادی كه دارای نرم افزار حسابداری بودند نرم افزارهای خود را یا با Windows سازگار نمودند و یا مجددا آنها را در محیط سیستم عامل Windows بازنویسی كردند و تعدادی شركت و یا نرم افزار جدید هم در این برهه برای نخستین بار شروع به برنامه نویسی نرم افزار حسابداری نمودند .

( متاسفانه در تبلیغات اكثر شركتهایی كه دارای نرم افزار حسابداری هستند عنوان شده است كه آنها اولین نرم افزار حسابداری و یا نرم افزار حسابداری تحت Windows را نوشته اند و تا آنجا كه بنده تحقیق موثق نموده ام حدودا 12 شركت گفته اند كه ما اولین هستیم !!!!!)

یعنی 12 شركت اولین داریم !!!

و هیچ شركتی دومین یا سومین یا چهارمین نیست !!!!! همه آنها اولین هستند !!!!! و باز هم متاسفانه هیچ فرد كارشناس و یا محققی هم تا به حال جلو نیامده تا از هر كدام از آنها كه این ادعای اولین را دارند بخواهد تا اگر واقعا اولین شركت و یا اولین نرم افزار در حرفه حسابداری را آنها نوشته اند / آن را با ارائه اسناد و شواهد معتبر اثبات كنند و این اولین بودن همه آنها تا كنون ادامه یافته است !!! )

اینجانب به ضرص قاطع و بنا به تحقیقات مستند و بسیار موثق و شواهد زنده اثبات نموده ام كه اولین نرم افزار حسابداری در ایران با نام ACC توسط آقای مهندس منصور بروجردیان نوشته شده است و تاریخ ایجاد و كامپایل فایل های این نرم افزار حسابداری سال 1368 شمسی را نشان می دهد و اگر كسی در سراسر ایران نرم افزار حسابداری ای می شناسد كه تاریخ ساخت آن قبل از سال 1368 شمسی است بسیار مشتاق هستم كه آن را نیز با اسناد و مدارك معتبر و شواهد زنده به اینجانب نشان دهد و هم به تمامی دوستان عزیز اثبات نماید .

از شركتها و یا نرم افزارهای جدیدی كه كاملا تحت Windows برنامه نویسی شدند و قبل از آن فاقد هر گونه نرم افزار حسابداری حتی تحت Dos بودند و یا حتی بعضا هنوز وجود نداشته اند كه در این زمینه كار كرده باشند و بعد ها شركتی تشكیل داده و به كمك متخصصین خود وارد عرصه طراحی و برنامه نویسی نرم افزارهای حسابداری و مالی شدند می توان به نرم افزارهای ذیل اشاره كرد :

- نرم افزار حسابداری رافع ( تحت Dos هم داشته است )
- نرم افزار حسابداری حسابدار
- نرم افزار حسابداری حسابرس
- نرم افزار حسابداری تدبیر
- نرم افزار حسابداری حسابگر
- نرم افزار حسابداری پیشرو
- نرم افزار حسابداری فراپیام
- نرم افزار حسابداری فراگستر
- نرم افزار حسابداری توازن
- نرم افزار حسابداری نماد ایران ( تحت Dos هم داشته است )
- نرم افزار حسابداری طراح سیستم
- نرم افزار حسابداری حسابیار
- نرم افزار حسابداری رایین
- نرم افزار حسابداری هلو
- نرم افزار حسابداری سیماد
- نرم افزار حسابداری سیاق ( تحت Dos هم داشته است )
- نرم افزار حسابداری نفیس
- نرم افزار حسابداری پازار
- نرم افزار حسابداری آسمان
- نرم افزار حسابداری سكه
- نرم افزار حسابداری پیوست
- نرم افزار حسابداری پاتریس

هركدام از این نرم افزارها دارای كارآئی ها / مزایا و معایب مختلف بوده و هركدام قیمت های متفاوتی داشته و به فروش رسیده اند .

در بحث كارآئی های نرم افزارهای حسابداری به نكات مهمی می توان اشاره نمود و آن این است كه پدید آورنده گان این نرم افزارها آنها را به چند دسته تخصصی تقسیم نمودند مثل :

- سیستم حسابداری مالی
- سیستم حسابداری انبار یا انبارداری
- سیستم خرید و فروش و صدور فاكتور
- سیستم صندوق و بانك و عملیات چك
- سیستم حسابداری حقوق و دستمزد
- سیستم بودجه و گزارشات
- سیستم خرید داخلی و بازرگانی و تداركات
- سیستم حسابداری صنعتی و قیمت تمام شده
- وووو.....

.
و افراد یا اشخاص و یا شركتهایی كه خواستار هریك از این سیستمها هستند می توانند هریك را جداگانه خریداری نموده و چنانچه همه را با هم بخواهند می توانند تمام این سیستم ها را یكجا خریداری نموده و داشته باشند .

وقتی كه تمامی این سیستم ها در یك پكیج گنجانده شود و با هم در ارتباط و اصطلاحا Link باشند آن را یك
(( سیستم حسابداری یكپارچه )) می نامند .

سیستم یكپارچه حسابداری بدان معناست كه بطور مثال شما فاكتور خرید كالایی را در سیستم خرید ثبت می نمایید نرم افزار بطور اتوماتیك سند حسابداری آن را صادر و در حسابهای مربوط به خرید كالا و حساب فردی كه از او كالا خریداری شده است ثبت های لازم را انجام داده و هم زمان و بطور اتوماتیك تعداد و قیمت كالای خریداری شده را به كاردكس این كالا در انبار منتقل و به موجودی این كالا به تعداد فاكتور خرید اضافه می نماید و همچنین بطور اتوماتیك وجه و یا چك پرداخت شده جهت كالای خریداری شده كه به فروشنده تسلیم شده است را بطور اتوماتیك در سیستم نقد و یا بانك و چك عمل نموده و سند اتوماتیك حسابداری آن در دفاتر عمل شده و تسویه انجام پذیرفته و گزارشات مالی اعم از حسابهای دفاتر / حساب اشخاص / موجودی كالا / ترازنامه / سود وزیان و .... كل گزارشات مالی در همان لحظه به روز می شوند .

اگر شركتها بخواهند كه این عملیات به شرح فوق بطور كاملا اتوماتیك انجام شود بایستی تمامی سیستم های نام برده شده فوق را از شركت ارائه دهنده خریداری نمایند بطور مثال اگر فقط سیستم حسابداری مالی داشته باشند و سیستم انبارداری نداشته باشند این عملیات انجام نخواهد پذیرفت .

پس خریدارانی كه می خواهند این عملیات اتوماتیك انجام شود به نوعی یا مجبور و یا ترغیب به خرید سایر سیستمهای آن شركت خواهند شد .

و زمانی كه مجبور به خرید باشند شركت ارائه دهنده نرم افزار هر قیمتی كه به آنها بدهند استفاده كننده گان قبلی شان مجبورند كه بخرند وگرنه كار و فعالیت شركت و موسسه آنها مختل و شاید از هم گسیخته شده و مشكلات بسیار زیاد و جبران ناپذیری برای شركت استفاده كننده به بار آورد .

در نوع كارآئی های این نرم افزارها نكته بسیار قابل توجه و قابل تعمقی وجود دارد كه به آن نكته بیش از نكات دیگر باید توجه داشت و آن این است كه متاسفانه در طراحی و برنامه نویسی اكثر نرم افزارهای حسابداری نام برده شده استانداردهای حسابداری دوبل و دو طرفه با رعایت طریقه تحریر دفاتر قانونی رعایت نشده فلذا نمی توان آنها را برای شركتهایی كه می خواهند حسابداری استاندارد داشته و در انتهای كار و سال مالی دفاتر قانونی خود را از روی نرم افزار حسابداری تحریر و برای رسیدگی به اداره دارائی و تشخیص مالیات ارائه دهند مورد استفاده قرار داد .

و به اصطلاح اكثر این نرم افزارها بازاری و فروشگاهی بوده و فقط با دید صدور فاكتور برای مشتریان و كنترل حساب مشتری و چكهای صادر شده و كنترل موجودی صندوق و كالاهای موجود در انبار نوشته شده و از استاندارد های حسابداری دوبل و دو طرفه و دفاتر قانونی غافل شده اند .

و البته برخی از آنها هم این استاندارد ها را رعایت نموده و دارای دفاتر قانونی و دوبل بوده و برخی دیگر خوشبختانه هم با دید بازاری و فروشگاهی و هم با دید حسابداری دوبل استاندارد نوشته شده اند و هر دو عمل را می توانند انجام دهند .حال از این به بعد وارد بحث مهم ( قیمت نرم افزار ) خواهیم شد .

از زمان پیدایش نرم افزارهای حسابداری و مالی و یا كلا هر نرم افزار در هر زمینه ای در ایران تا به حال هیچ نهادی و یا هیچ سندیكا و یا انجمنی جهت نرخ گذاری بر روی نرم افزار نبوده است و تقریبا هیچ كنترلی بر روی نحوه و نوع قیمت گذاری بر روی نرم افزار در ایران وجود ندارد .

این خود شركتها و مؤسسات تولید كننده و پدید آورنده نرم افزار هستند كه معمولا با در نظر گرفتن هزینه های تولید و برنامه نویسی و جانبی و میزان سود خود و حفظ توان رقابت با شركتها و مؤسسات مشابه اقدام به سیاست گذاری نرخ های خود نموده و قیمت نرم افزارهای خود را تعیین می نمایند .

نرم افزارهای حسابداری كه به صورت سیستم به سیستم و جداگانه از یكدیگر فروخته می شوند معمولا از قیمت های 000 / 100 تومان شروع و تا قیمت های 000 / 000 / 20 تومان بوده و سیستم های حسابداری كه به صورت یكپارچه فروخته می شوند معمولا از قیمت های 000 / 200 تومان شروع و تا قیمت های 000 /000 / 180 تومان هم اكنون به فروش می رسند .

همانطوریكه بیان شد در ادامه این قسمت كه بی ربط به رقابت این نرم افزارها با یكدیگر هم نیست لازم است كه بدانید نرم افزارهای نام برده شده همانطوری كه هر كدام دارای كارآئی های مختلف هستند / دارای قیمت های متفاوتی نیز هستند .

به نظر اینجانب نرم افزار های حسابداری موجود را هم به لحاظ كارآئی و هم به لحاظ قیمت می توان به 3 دسته و گروه عمده تقسیم نمود :

1 –گروه اول ( شامل نرم افزارهای حسابداری بسیار گسترده و بسیارگران )

2 –گروه دوم ( شامل نرم افزارهای حسابداری متوسط و تقریبا گران )

3 –گروه سوم ( شامل نرم افزارهای حسابداری كوچك و ارزان )


و همچنین استفاده كننده گان از این نرم افزارها / هم به لحاظ وضع مالی شركت خود و توانایی پرداخت هزینه خرید نرم افزار حسابداری و هم به لحاظ نوع كارشان نیز به 3 گروه عمده تقسیم خواهند شد :


1 – گروه اول ( شامل كارخانجات / ادارات / سازمانها / نهاد ها / و مشاغل بسیار گسترده و بزرگ )

2 – گروه دوم ( شامل شركتها / كارگاهها / فروشگاههای متوسط )

3 – گروه سوم ( شامل فروشگاههای كوچك / مغازه داران / كسبه جزء )

كاملا بدیهی است فردی كه صاحب فروشگاه كوچكی در خیابان استانبول بوده و یك بوتیك لباس فروشی جزئی دارد نه توان خرید نرم افزار های حسابداری بسیار گران را دارد و نه نوع كار ایشان به صورتی است كه نیاز به چنین نرم افزار گسترده ای داشته باشد .

پس بطور اتوماتیك این كاسب به دنبال نرم افزاری در گروه نرم افزارهای حسابداری ارزان قیمت به دنبال نرم افزار مورد دلخواهش به جستجو می پردازد .و بلعكس كارخانه جات و شركتهای بسیار بزرگ و گسترده ای مثل ایران خودرو و سایپا یا وزارتخانه ها بعلت گستردگی كار خود و یا مسائلی دیگر معمولا به دنبال نرم افزارهای حسابداری بسیار گسترده كه بتواند كار گسترده آنها را انجام دهد رفته و طبیعتا به علت وضع فوق العاده خوب مالی اینگونه شركتها و ادارات و اینكه هزینه خرید نرم افزار را شخص پرداخت نمی كند / قیمت نرم افزار حسابداری برایشان مهم نیست كه چقدر باشد بنده خود شخصا دیده ام شركتی نیمه دولتی برای خرید یك نرم افزار حسابداری تقریبا 000 / 000 / 270 میلیون تومان پرداخت كرد !!

البته نا گفته نماند كه نرم افزار حسابداری در حد 000 / 000 / 2 تومان هم كار این شركت را انجام می داد .در هر صورت تصمیم مدیران مالی این شركت اینگونه بود كه این مقدار هزینه كنند !! چرا ؟ بماند !

البته نمی توان گفت به طور 100 در 100 هر نرم افزار حسابداری بسیار گران / خیلی خوب و عالیست و هر نرم افزار حسابداری ارزانی خیلی بد و بی ارزش است چون به دلیل همان قیمت گذاری نرم افزار كه توسط پدید آورنده اش صورت پذیرفته یكی مایل است كه نرم افزار حسابداریش را 100 میلیون تومان بفروشد و دیگری دوست دارد مشابه همان نرم افزار شاید هم قدری بهتر از آن را 50 هزار تومان بفروشد و این مسئله میزان كارآئی نرم افزار را تعیین نمی كند .

بسیار دیده ایم نرم افزار حسابداری كه 50 هزار تومان خریداری شده به مراتب كامل تر و بسیار بهتر و كارآمد تر از نرم افزاری بوده است كه 10 میلیون تومان قیمت داشته است .

----------------------------------------------------------------

منابع و ماخذ استنادی برای این مقاله مطالعاتی و تحقیقی :

1 - ماهنامه حسابدار - شماره 120 و شماره های قبلی آن از انجمن حسابداران خبره ایران
2 - آرشیو اطلاعات برنامه نویسان - دانشگاه شهید شمسی پور - تهران
3 - آرشیو اطلاعات شورای عالی انفورماتیك
4 - بررسی فنی و تخصصی نرم افزار حسابداری ACC از نظر تاریخ كامپایل و ایجاد فایلهای برنامه
5 - مصاحبه و پرسش و تحقیق از اساتید قدیمی برنامه نویسی و حسابداری

طبقه بندی: حسابداری، 
برچسب ها: حسابداری، نرم‌افزار، نرم افزار حسابداری، مستوفی، چرتکه، برلیان، رایورز، پارس سیستم، پارسا 2000، نوین، ناپال، خیام، شایگان، رایانگان فردا، شماران سیستم، آوین تک، سینا پیوند، رافع، حسابدار، حسابرس، تدبیر، حسابگر، پیشرو، فراپیام، فراگستر، توازن، نماد ایران، طراح سیستم، حسابیار، رایین، هلو، سیماد، سیاق، نفیس، بازار، آسمان، سکه، پیوست، پاتریس،  


persian gulf

تبادل لینک

خرید بک لینک